معماری
سرخط خبرها

جدول علائم الکتریکی برای کشیدن شمای فنی و حقیقی

شمای فنی، نمای ساده ی تک خطی از طرز اتصال قسمت های اصلی مدار می باشد. می توان گفت شمای فنی لوله های سیم کشی رابط بین اجزای مدار را نشان می دهد. شمای حقیقی، نقشه عملی است و برای نشان دادن طریقه اتصال کلیه سیم های رابط به کلید ها و اجزای مدار به کار می رود.

جدول علائم الکتریکی 1

جدول علائم الکتریکی

جدول علائم الکتریکی 2

جدول علائم الکتریکی

درباره ی نوید مهاجری

نوید مهاجری
به نام خدا. نوید مهاجری هستم دانشجوی علاقمند به علوم کامپیوتر، الکترونیک و تکنولوژی های مرتبط. از دوران ابتدایی به کمک برادرم الکترونیک رو شروع کردم و از دوران راهنمایی با برنامه نویسی آشنا شدم. برای همکاری در سایت و یا کسب درآمد از قسمت نظرات اطلاع دهید. لازم به ذکر است این سایت کاملا رایگان در اختیار شما قرار گرفته و برای حمایت از سایت می توانید نظر ارسال کنید و در کانال تلگرام عضو شوید. همچنین از تبلیغات سایت استفاده کنید. به امید اینکه قدمی برای پیشرفت تکنولوژی در کشورمان برداشته باشیم.

یک دیدگاه

 1. سلام. واقعا عالی بود.
  فکر کنم در ایران به SPDT کلید تبدیل می گویند.
  در حالی که SPCO کلید تبدیل است. در واقع تفاوت زیادی بین این دو کلید وجود ندارد. به غیر از اینکه SPCO سه حالت دارد که حالت وسط آن حالت قطع (مرکز قطع) است.
  در مورد کلید صلیبی هم باید گفت که این کلید، حالت خاصی از DPDT است. DPCO نیز به صورت مشابه عمل می‌کند و به غیر از معکوس کردن فاز، خاموش کردن موتور را نیز بر عهده دارد.
  SPDT=SINGLE POLE DOUBLE THROW
  SPCO=SINGLE POLE – CHANGOVER / CENTER OFF
  DPDT= DOUBLE POLE DOUBLE THROW
  DPCO= DOUBLE POLE – CHANGOVER / CENTER OFF

  موفق باشید. یا علی مدد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس