معماری
سرخط خبرها

آموزش و نمونه کد راه اندازی ADC با Bascom AVR

ADC یا Analog to Digital Converter در میکروکنترلر های AVR به منظور خواندن سطح ولتاژ پایه های مخصوص ADC مورد استفاده قرار میگیرد.

Analog to Digital Converter به نسبت مقدار ولتاژ یک پایه یک عدد از 0 تا 1023 یا 0 تا 256 به ما می دهد. به شکل زیر توجه کنید:

ADC

پایه های مربوط به مبدل آنالوگ به دیجیتال

ATmega8 - ADC

به پیشنهاد خانه الکترونیک و در حالت استفاده از کمترین قطعات AVCC را به Vcc و AREF را با خازن 100nf به GND متصل نمایید.

PC.0 تا PC.5 پایه هاییست که شما می توانید ولتاژ آن ها را به توسط کد سریع زیر به یک عدد بین 0 تا 1023 تبدیل نمایید.

نمونه کد برای راه اندازی ADC در بسکام

 

$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 1000000

Config Adc = Single , Prescaler = Auto , Reference = AVCC
Enable Adc : Enable Interrupts : Start Adc

Dim A as Integer
Dim B as Integer

Do

A=getadc (5)

B=getadc (2)

Loop

در کد بالا ولتاژ پایه با ولتاژ AVCC مقایسه گشته و به نسبت آن یک عدد بین 0 تا 1023 می دهد. عدد مربوط به ولتاژ پایه PC.5 در متغیر A و عدد مربوط به ولتاژ پایه PC.2 در متغیر B ذخیره می شود. همچنین میتوانید از ولتاژ رفرنس داخلی میکرو که مقدار بسیار دقیق 2.5 ولت میباشد نیز استفاده کنید. برای این منظور کد بخش کانفیگ را به شکل زیر تغییر دهید:

Reference = internal

امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید هدف ما خلاصه و کارآمد بودن مطالب هست. در صورتی که مطلب از قلم افتاده حتمن در بخش نظرات قید کنید. منتظر نظرات و پیشنهاداتون هستیم.

 

درباره ی نوید مهاجری

نوید مهاجری
به نام خدا. نوید مهاجری هستم دانشجوی علاقمند به علوم کامپیوتر، الکترونیک و تکنولوژی های مرتبط. از دوران ابتدایی به کمک برادرم الکترونیک رو شروع کردم و از دوران راهنمایی با برنامه نویسی آشنا شدم. برای همکاری در سایت و یا کسب درآمد از قسمت نظرات اطلاع دهید. لازم به ذکر است این سایت کاملا رایگان در اختیار شما قرار گرفته و برای حمایت از سایت می توانید نظر ارسال کنید و در کانال تلگرام عضو شوید. همچنین از تبلیغات سایت استفاده کنید. به امید اینکه قدمی برای پیشرفت تکنولوژی در کشورمان برداشته باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس