معماری
سرخط خبرها

آموزش تایمر PWM با Timer1 در بسکام Bascom AVR

P.W.M یا Pulse Width Modulation یک روش بسیار معمول در ارتباطات راه دور و کنترل قدرت با تنظیم عرض پالس می باشد. در این آموزش کوتاه و مفید به راحتی Pulse Width Modulation را توسط Timer1 میکروکنترلر های سری AVR و کامپایلر بسکام Bascom-AVR راه اندازی خواهید کرد.

ایجاد پالس با استفاده از PWM

پایه های مربوط به Timer ها در میکروکنترلر ATMega8 و ATMega328 :

ATmega328 - PWM

در این پروژه ما P.W.M را توسط Timer1 میکروکنترلر AVR راه اندازی خواهیم کرد که دو پایه OC1A و OC1B مربوط به این تایمر می باشند.

کد های بسکام برای راه اندازی P.W.M در Timer1

$regfile = "m8def.dat"
$crystal = 1000000

Config Timer1 = Pwm , Prescale = 1 , Pwm = 8 , Compare A pwm = Clear Up , Compare B pwm = Clear up

Do

pwm1a = 100

pwm1b = 255

loop

با استفاده از کد بالا پالس خروجی دو پایه OC1A و OC1B میکروکنترلر رو به راحتی مدیریت خواهید کرد.
مدار زیر رو بر روی برد بورد بسازید و با تغییر مقادیر pwm1a و pwm1b شاهد تغییرات اعمال شده در نور LED ها خواهید بود.

PWM

همچنین می توانید کد های بخش Config Timer را بدین صورت تغییر دهید:

Compare A pwm = Clear Down , Compare B pwm = Clear Down

تا خروجی OC1 میکرو معکوس گشته و میکرو بجای تنظیم عرض پالس 1 ، پالس 0 را تنظیم کند در این حالت و در مدار بالا برای دریافت کردن بیشترین نور LED باید مقدار خروجی را 0  و برای دریافت کمترین نور مقدار خروجی را 255 قرار دهید.

همچنین با استفاده از روشی که آموختید سرعت حرکت موتور ها را با استفاده از درایور کم و زیاد کنید و یا با استفاده از ترانزیستور نور تعداد بالاتری LED تنظیم کنید.

امیدوارم از این آموزش کوتاه استفاده کرده باشید. در صورتی که مطلبی از قلم افتاده حتمن در بخش نظرات قید کنید. منتظر نظرات و پیشنهاداتون و سوالاتتون هستیم هستیم.

درباره ی نوید مهاجری

نوید مهاجری
به نام خدا. نوید مهاجری هستم دانشجوی علاقمند به علوم کامپیوتر، الکترونیک و تکنولوژی های مرتبط. از دوران ابتدایی به کمک برادرم الکترونیک رو شروع کردم و از دوران راهنمایی با برنامه نویسی آشنا شدم. برای همکاری در سایت و یا کسب درآمد از قسمت نظرات اطلاع دهید. لازم به ذکر است این سایت کاملا رایگان در اختیار شما قرار گرفته و برای حمایت از سایت می توانید نظر ارسال کنید و در کانال تلگرام عضو شوید. همچنین از تبلیغات سایت استفاده کنید. به امید اینکه قدمی برای پیشرفت تکنولوژی در کشورمان برداشته باشیم.

یک دیدگاه

  1. سلام عالي بود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس