معماری
سرخط خبرها

آموزش اتصال و شمای فنی حقیقی کلید تک پل و دو پل

از کلید تک پل برای قطع و وصل وسایل الکتریکی و روشن و خاموش کردن لامپها در اتاق های کوچک ، انباری ، حمام و آشپزخانه استفاده می شود. کلید دو پل شامل دو عدد کلید تک پل کنار هم می باشد که برای روشن کردن دو وسیله مختلف استفاده می شود.

کلید تک پل

کلید تک پل

برای اتصال این کلید به یک لامپ، ابتدا برق نول را به صورت مستقیم به ترمینال بدنه سرپیچ لامپ متصل میکنیم. سپس سیم فاز را به یکی از دو ترمینال کلید تک پل متصل کنید. ترمینال دیگر کلید را به ترمینال سرپیچ متصل کنید. حالا کلید شما وظیفه قطع و وصل جریان سیم فاز به لامپ را دارد و به می توانید لامپ را یا وسیله ای دیگر را روشن و خواموش کنید.

شمای فنی

شمای فنی، نمای ساده ی تک خطی از طرز اتصال قسمت های اصلی مدار می باشد. تعداد سیم های موازی به وسیله رسم خطوط کوتاه مایل روی قسمت های مختلف مشخص می شود. اگر تعداد سیم ها 3 یا بیشتر شود می توان سیم ها را با عدد نشان داد.
می توان گفت شمای فنی لوله های سیم کشی رابط بین اجزای مدار را نشان می دهد.

شمای فنی کلید تک پل

شمای حقیقی

شمای حقیقی، نقشه عملی است و برای نشان دادن طریقه اتصال کلیه سیم های رابط به کلید ها و اجزای مدار به کار می رود.

2016-05-18 (2)

شمای مسیر جریان

این شما، مسیر عبور جریان را از مدار نشان می دهد.

شمای مسیر جریان کلید تک پل

کلید دو پل

2016-05-18 (4)

برای اتصال این کلید به دو لامپ، ابتدا نول هر دو لامپ را به سیم نول وصل کنید.
سپس سیم فاز را به ترمینال مشترک کلید که معمولا رنگ پیچ ترمینال آن متفاوت از دوتای دیگر است متصل کنید. حال هر کدام از دو ترمینال خروجی باقی مانده کلید را به فاز دو لامپ متصل کنید.

شمای فنی

شمای فنی کلید دو پل

شمای حقیقی

3

شمای مسیر جریان

شمای مسیر جریان کلید دو پل

 

امیدوارم استفاده کرده باشید سوالاتتون رو در بخش نظرات مطرح کنید.

برای آموزش کلید تبدیل و صلیبی اینجا کلیک کنید.

درباره ی نوید مهاجری

نوید مهاجری
به نام خدا. نوید مهاجری هستم دانشجوی علاقمند به علوم کامپیوتر، الکترونیک و تکنولوژی های مرتبط. از دوران ابتدایی به کمک برادرم الکترونیک رو شروع کردم و از دوران راهنمایی با برنامه نویسی آشنا شدم. برای همکاری در سایت و یا کسب درآمد از قسمت نظرات اطلاع دهید. لازم به ذکر است این سایت کاملا رایگان در اختیار شما قرار گرفته و برای حمایت از سایت می توانید نظر ارسال کنید و در کانال تلگرام عضو شوید. همچنین از تبلیغات سایت استفاده کنید. به امید اینکه قدمی برای پیشرفت تکنولوژی در کشورمان برداشته باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس